Strona o kotach Ragdoll

Jaki charakter mają koty rasowe Ragdoll?

Każdy miłośnik kotów może z dużą dozą pewności powiedzieć, że koty to piękne i niezależne zwierzęta. Są dobrymi towarzyszami, jednakże z reguły nie są na każde zawołanie właściciela - drzemie w nich natura drapieżnika, który potrzebuje wolności i lubi chodzić własnymi drogami. Koty rasowe ragdoll pod pewnymi względami nie do końca wpisują się w ten schemat.

Koty rasowe ragdoll - pochodzenie i wygląd

Ta rasa kotów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej z Kalifornii. Powszechnie uważa się, że rasa ta to efekt skrzyżowania trzech innych ras: kotów perskich, burmańskich i birmańskich. Koty rasowe ragdoll charakteryzują się dość dużym rozmiarem i umięśnioną budową ciała. Kotki ragdoll są co prawda lżejsze od samców - osiągają masę ciała do 6 kg, gdy dla samców może to być nawet 10 kg - jednak to nadal sporo jak na kota. Oczy kotów tej rasy są zawsze niebieskie. Koty ragdoll to posiadacze półdługiej sierści, a ich ogony są stosunkowo długie i puszyste. Mają duże i okrągłe łapki, ponadto ich kończyny tylne są dłuższe od przednich.

Koci charakter - dlaczego "kotki ragdoll"

Koty tej rasy swoją nazwę zawdzięczają pewnej swojej dość specyficznej cesze - wzięte na ręce, niemalże od razu wiotczeją i stają się bezwładne jak szmaciana lalka (czyli właśnie "rag doll"). Są to koty bardzo spokojne, łagodne, przywiązują się do właściciela. Kotki ragdoll są bardzo cierpliwe, co może być dużą zaletą dla rodzin z dziećmi. Jak na koty jest to rasa bardzo towarzyska - warto, aby stale miały towarzystwo. Dlatego też, jeśli kot miałby zostawać na całe dnie sam, dobrze jest mu zapewnić towarzystwo innego zwierzęcia - może to być również kot, ale ragdolle dobrze czują się również w kontakcie z psami.

Koty rasy ragdoll to świetni towarzysze niemalże dla każdego. Są niebywale spokojne, towarzyskie, ale jednocześnie nienatrętne. Potrafią dostosować się do rytmu dobowego domowników. Zaletą jest to, iż nie są specjalnie chętne do wspinania się po meblach czy zasłonach. Są jednakże dość ciekawskie i lubią wymykać się na samotne spacery. Nie należy im na to pozwalać, gdyż są bardzo ufne, a to niekoniecznie musi działać na ich korzyść. Ragdoll to świetny wybór dla każdego miłośnika kotów.